logo krásné schody

TVARY A TYPY SCHODIŠŤ

Každé schodiště plní vedle své praktické funkce i velmi významný estetický účel. Design schodiště je naší prioritou - každý navržený kus je originál. S takto pohledově výrazným a originálním designem a technickým řešením nepotřebuje váš interiér žádné další umělecké dílo.
Přestože nám materiály a technologie jejich zpracování nabízí širokou škálu tvarových řešení daného schodiště, to pravé řešení vyžaduje efektívní aplikaci zkušeností z oboru. Na to se zaměřuje právě náš tým designerů. Perfektní výsledek stojí na vhodném konceptu, propracovaném návrhu a dotažené realizaci.
Design schodiště je dán prostorem. Při částečné rekonstrukci rodinného domu jsou jistě kladeny jiné požadavky než při jeho novostavbě.

Každý prostor nabízí spolu se svými možnostmi také řadu omezení a naše studio Vám nabízí odbornou konzultaci v každém kroku Vašeho plánu.
Design schodů se odvíjí od Vašich požadavků na provoz, musí zohlednit Vaše estetické hodnoty a přání, ale zároveň např. i bezpečnostní normy. Pro výběr toho správného tvarového řešení schodů hraje roli řada faktorů. S žádaným tvarovým řešením je úzce spjata i volba materiálů, z níž vychází konstrukční a technologické možnosti. Pro dokonalý výsledek je nezbytné, aby vnější faktory byly v souhře s navrženým řešením. Jedinečný design schodů vyžaduje harmonické skloubení Vašich představ, odborného přístupu profesionálů a bezchybný proces realizace.

JAKÝ TYP SCHODIŠTĚ ZVOLIT?

Při výběru základního typu schodiště vám pomůže pohled na plán dispozice interiéru, případně se stačí prostorem projít. Dobré je osahat si materiály, které celý interiér tvoří. Důležité je odhadnout frekvenci provozu, od níž se odvíjí umístění schodiště (zejména při napojení více podlaží) a jeho hlavní rozměry.
Na začátku projektu je nutné zvážit všechna pro a proti nabízených řešení. Kvalitně provedené schody budou dobře sloužit. Schody na míru nabídnou přesně to, co od nich očekáváte a nebudete omezováni kompromisy. Nemusí platit, že průmyslově vyráběná schodiště jsou výhodnější. Schody na míru mohou dostat osobitost a elegantnost i při přísných nárocích na rozpočet. Praktičnosti a výjimečného charakteru právě pro Váš dům nemohou schodiště z katalogů dosáhnout již ze své podstaty.

KLASIFIKACE SCHODIŠŤ

Přímočará a smíšenočará : Přímé schody bývají zpravidla nejpohodlnější na provoz. Ač půdorysně zabírají obdobnou plochu jako ostatní typy schodišt, mají největší délku. Smíšenočará schodiště mají schody zalomené jednou nebo vícekrát a to v libovolné části schodiště. Pokud není v místě zalomení podesta, je nutné si uvědomit, že komfort a bezpečenost zejména při sestupu může být v tomto místě omezená kvůli zúžení šiřky schodu.

Točitá a vřetenová : Vřetenová schodiště, jejichž nosným prvkem je centrální pilíř, mohou být plošně velice úsporná. V tomto případě je však praktické využití omezené, např. při přemisťování nábytku. Půdorys mohou mít čtvercový či kruhový. Točité schody nabízí oproti vřetenovým větší komfort, vyžadují ale více prostoru.

Ostatní typy schodů : Schodiště by se mělo přizpůsobit funkci a prostoru, v němž má sloužit. Proto je možné při navrhování jednotlivé typy a prvky kombinovat a navrhovat parametry na míru.

přímé schodiště smíšenočaré schodiště Mlynářské schodiště Vřetenévé schody

NA DETAILECH ZÁLEŽÍ

Jednou z rozpočtových položek, na které se často šetří, je promyšlenost a provedení detailů a hlavně návaznost na okolí schodiště. Dalším důvodem, proč nás řada schodů na trhu jednoduše neosloví je fakt, že autoři nezvládli právě práci s detaily. Je důležité upozornit, že detailem není myšlena pouze rozměrově malá součást schodiště. Důležitým detailem může být například tloušťka nášlapu schodu, uchycení madla zábradlí nebo správný odstín barvy. Veřte, že takové detaily jsou patrné při prvním pohledu. A ten bývá určující.

DOBRÝ DETAIL

Dobrým detailem není přidaný prvek s cílem zkrášlit či jinak zhodnotit celé schodiště. Takový přístup je laciný a nefunguje, ač se tak může tvářit. Opravdu dobrým detailem rozumíme takové zpracování určité části schodů nebo jeho parametrů, které vynikne zejména promyšleností svého významu! Dále dobrému detailu schodů přidává např. nápaditá konstrukce, správná volba materiálů a precizní zpracování. Právě precizní realizace mnohdy stačí k tomu, aby dobré detaily poukázali na kvalitu celého schodiště.

Vtip dobrého detailu může spočívat v tom, že některé prvky, jež jsou běžně viditelné, skrývá. Naopak hodnotný detail vznikne i tak, když dokonalý prvek konstrukce záměrně ještě více zviditelníme a jeho dominanta tak podpoří kvalitu schodiště. Některé prvky se mohou stát skvělým detailem nenásilně a přirozeně. Například povrchová úprava masívních schodů se stává dokonalým detailem tehdy, když pod ní září barva dřeva, vynikne jeho skladba pohledově i hmatem, schody jsou dostatečně chráněny proti poškrábáním a zároveň nepůsobí pod silnou vrstvou laku plastově. Pro perfektní výsledek je nezbytný cit pro detail a um s ním pracovat.

Dřevěná záslepka napojení zábradlí a schodiště detail celoocelového schodiště madlo mlynářského schodiště ocelové mlynářské schodiště

TVAROVÁNÍ SCHODŮ ANEB HARMONIE FORMY A FUNKCE

Výběrem vhodného typu schodiště u řady majitelů domů celý designerský proces bohužel končí. V těchto případech pak není divu, že je dosaženo přinejlepším průměrnéhoo výsledku, který postrádá myšlenku, soulad s okolním interiérem, harmonii práce s materiály a v neposlední řadě i funkci praktickou. Je na první pohled patrné, že o projevu individuality a síle detailů majitel nepřemýšlel.
Při tvůrčím přístupu je nezbytné mít neustále na paměti soulad formy a funkce schodů. A to během celého projektu - od volby základních parametrů a typu konstrukce až po řešení tvaru madel či povrchové úpravy. Věřte, že na výsledku to bude znát. Harmonií formy a funkce je myšlen takový návrh formy, ve kterém je požadovaný účel snadno čitelný. Při detailním pohledu dávají jak celek, tak jeho jednotlivé části, vzájemně smysl. Pro dosažení dokonalé formy musíme pracovat s rozměry a proporcemi, tvarováním, barvami (a nejen těmi základními), důležitá je volba materiálů a možnosti jejich povrchové úpravy.

Příklady: Jedním ze základních rozhodnutí, které při projektování schodiště učiníme, je stanovení úhlu jeho stoupání. Ten souvisí s rozměry schodišťových stupňů. Pro dosažení souladu v tomto pohledu je třeba určit kdo bude po schodech chodit a jak často, tzn. vymezit funkci schodiště. Pro ni navrhneme odpovídající formu - vhodný úhel stoupání, tvar a rozměry schodišťových stupňů, popř. i zábradlí. Tato počáteční promyšlenost se projeví v pohodlném užívání, praktičnosti a pocitu bezpečí při každém kroku.
Obdobně postupujeme například při designu zábradlí a madla. Nejprve musíme vědět, jaká bude jeho funkce. Bude fungovat spíše jako vizuální bezpečnostní prvek nebo se o něj budeme opravdu opírat? Budou zábradlí potřebovat děti? Nezastíní mohutná konstrukce průhled místností? Nebude vadit, že nás kovové zábradlí studí do dlaní? Řada otázek nás na Vámi požadovanou funkci zábradlí navede. Poté je snazší zvolit tu pravou formu - konstrukci a tvar zábradlí, výšku madla a jeho tvarování, apod.

3D model Technický výkres

| Krásné dřevo | truhlářství | Ateliér GMP | vizualizace | Krásné schody jsou český výrobek |